Szállítást biztosítanak az önkéntes véradóknak
A járvány miatt tavaly felére csökkent az önkéntes véradók száma Kovászna megyében. Mivel a vérközpont terepen nem szervezhet véradást, ezért arra kerestek megoldást a megyei önkormányzattal és a prefektúrával közösen, hogy a donorokat szállítsák Sepsiszentgyörgyre. Erről tartott csütörtökön sajtótájékoztatót Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, dr. Andrei Rosin, a sepsiszentgyörgyi vérközpont igazgatója és Cosmin Boricean alprefektus.
„A sepsiszentgyörgyi vérközponttal és a prefektúrával közösen megtaláltuk a megoldást, hogyan növeljük a donorok számát. Mivel jelenleg nincs lehetőség terepen vért adni, ezért a helyi önkormányzatokkal együttműködve szervezzük meg, hogy a megyeszékhelyre szállítsuk azokat, aki véradásra jelentkeznek. Megszereztük az engedélyt az egészségügyi és a tanügyi minisztériumoktól, hogy erre a célra lehessen használni az iskolabuszokat” – vezette fel a sajtótájékoztatót Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Mint felidézte, nem ez az első alkalom, hogy együttműködnek az egyébként minisztériumi fenntartású vérközponttal: „tavaly két alkalommal is támogattuk az intézményt védőfelszerelésekkel, illetve segítségünkkel az ország vérközpontjai közül először itt, Sepsiszentgyörgyön szereltek fel fertőtlenítőkaput, amit jelenleg is használnak”.
Kovászna megye annak ellenére, hogy a legkisebb megye, mindig élen járt a véradók számát tekintve, értékelte Cosmin Boricean alprefektus. Mint fogalmazott, ezért is elkötelezetten támogatják ezt a kísérleti programot, amely ugyancsak országos premiernek számít.
A korábbi években a véradók közel fele a terepen szervezett gyűjtéseken adott vért, mondta el dr. Andrei Rosin, a sepsiszentgyörgyi vérközpont igazgatója, ezért is volt nagy érvágás, hogy nem mehetnek terepre. Innen jött az ötlet, hogy a megye településeiről beszállítsák a véradókat, vázolta az igazgató, aki elmondta, hogy az önkormányzati vezetők mellett a családorvosok segítségére is számítanak. Napokra felosztva tervezik a kisrégiókból elhozni az előzetesen bejelentkezett donorokat, egy nappal korábban gyorstesztet végeznek, biztosítják a maszkokat és kesztyűket az utazáshoz. „Bízom benne, hogy az emberek értékelni fogják erőfeszítéseinket és növelni tudjuk járványkörülmények közepette is a véradók számát” – nyomatékosított az igazgató. Az elkövetkezőkben rendszeresen tájékoztatják a lakosságot arról, hogy mely településen, milyen napon lehet jelentkezni önkéntes véradásra.