Kovászna Megye Tanácsának külkapcsolatai
Kovászna Megye Tanácsa hat magyarországi megyével tart fenn hivatalos testvérmegyei kapcsolatot, a közös érdeklődésen és kölcsönös előnyökön alapuló partnerségi megállapodás keretében. Ennek értelmében a gazdaság, kultúra, szociális kapcsolatok, idegenforgalom, ifjúság és sport, területfejlesztés és környezetvédelem terén fejlesztjük kapcsolatainkat. Célunk közös fejlesztési együttműködési programok összehangolt kidolgozása és megvalósítása. 2004-től a Veszprém és Heves megyei együttműködéseinket, ezen megyék közvetítésével, háromoldalúra bővítettük, bevonva a francia Maine-et-Loire és a svéd Värmland megyéket.
Együttműködésünk módszerét illetően, a gyakorlatiasság, a program és projektorientált, „kézzel fogható” eredmények elérésére, az önkormányzat fenntartásában működő intézmények, vállalkozók és civil szervezetek bevonásával. Hasonlóan fontosnak tartjuk a települések közti testvérkapcsolatok kialakítását is.
1. Kétoldalú és háromoldalú kapcsolatok a következő linken:
2. Kapcsolatok európai intézményekkel
2.1.Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa
Az Európai Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa (Congress of Local and Regional Authorities of Europe = CLRAE) az Európa Tanács 1994-ben létrehozott tanácsadó szerve.
A Kongresszus a helyi és regionális önkormányzatok választott képviselőiből tevődik össze, 380 tagja van 47 országból, mandátumuk négy évre szól. A nemzeti delegációknak minden tagország esetében képviselniük kell a helyi és regionális önkormányzatok különböző típusait, és tükrözniük kell a politikai erőviszonyokat. A kongresszusnak két háza van: a Helyi Önkormányzatok Kamarája (Chamber of Local Authorities) és a Régiók Kamarája (Chamber of Regions). A romániai delegáció tíz rendes tagból és tíz póttagból áll (öt tag a Helyi Önkormányzatok Kamarájában, öt tag a Régiók Kamarájában).
A román delegáció hivatalos tagjaként, Kovászna Megye Tanácsát 2017-től GRÜMAN Róbert-Csongor alelnök, a Régiók Kamarája teljes jogú tagjaként képviseli, aki rendszeresen résztvesz a kongresszus munkálatain, illetve a kiegészítő bizottsági és kamarai üléseken.
A Kongresszus elsődleges célja, hogy biztosítsa a helyi és regionális önkormányzatok részvételét az európai egységesítés folyamatában, feladata, hogy támogassa a helyi és regionális szintű demokratikus struktúrák működését, és erősítse a szomszédos államok és a régiók közötti együttműködést Európa-szerte. Az önkormányzatokat érintő elvi kérdések mellett hatáskörébe tartoznak a vidék- és városfejlesztés, a környezetvédelem, a kultúra, az oktatás, a szociális ellátás és az egészségügy bizonyos vonatkozásai is.
A Kongresszus együttműködési megállapodás keretében szorosan együttműködik a Régiók Bizottságával.
Bővebb információ a Kongresszusról itt
2.2. Európai Régiók Gyűlése (ERGY)
Az 1985-ben alapított Európai Régiók Gyűlése az európai régiók legnagyobb független szervezete, mely 35 országból több mint 230 régiót, valamint 15 interregionális szervezetet foglal magába. A szervezet feladatai közé tartozik a szubszidiaritás és regionális demokrácia elveinek támogatása, a régiók politikai befolyásának növelése az európai intézményeken belül, és támogatásuk az unió bővítési és globalizációs folyamatában, valamint az interregionális együttműködések elősegítése Európán belül és azon kívül is.
Kovászna megye 1997 óta tagja a szervezetnek és számtalan pályázati programban vett részt, szakmai továbbképzéseket szervezett és nemzetközi konferenciáknak adott helyszínt. A szakmai érdekképviselet terén dr. Tatár Márta Éva megyei tanácsos asszony által aktívan jelen voltunk a Szociális politikák és közegészségügyi bizottságban, valamint az E-health szakmai munkacsoportban. Kovászna megye Tamás Sándor elnök révén a szervezet döntéshozó szerveként működő büróban teljes jogú tagként van jelen.
A szervezet jelenlegi elnöke Hande ÖZSAN BOZATLI (Istanbul régió, TR), a főigazgatóság székhelye Strasbourg (F), kihelyezett irodák Brüsszelben (B) és Gyulafehérvárott (RO) működnek.
Bővebben az AER-ről itt:
Az Európai Régiók Közgyűlésének nyilatkozata a regionalizmusról itt: